Gmina Łubnice Gmina Oleśnica Miasto i Gmina Osiek Miasto i Gmina Połaniec Gmina Rytwiany Gmina Tuczępy




Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z filmem i spotem promującymi Gminę Rytwiany i cały obszar Lokalnej Grupy Działania - Dorzecze Wisły. W filmie i spotach promocyjnych zostały przedstawione najciekawsze atrakcje i miejsca warte zobaczenia w każdej z gmin członkowskich. Materiały promocyjne zostały zrealizowane w ramach działania 431. "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja" Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 - 2013.

Zobacz spot promujący Gminę Rytwiany Zobacz film promujący Gminę Rytwiany Zobacz film promujący cały obszar LGD



Gmina Rytwiany

Gmina Rytwiany

ul. Staszowska 15, 28-236 Rytwiany

tel. (015) 8647-440; fax: (015) 8647-440

e-mail: rytwiany@rytwiany.com.pl

strona internetowa: www.rytwiany.com.pl

strona podmiotowa BIP: www.rytwiany.bip.jur.pl

galeria zdjęć: Rytwiany



Gmina Rytwiany położona jest w południowo - wschodniej części województwa świętokrzyskiego, w powiecie staszowskim. Sąsiednie gminy: Miasto i Gmina Staszów, Miasto i Gmina Połaniec, Miasto i Gmina Osiek, Gmina Łubnice, Gmina Oleśnica. Liczy 6.600 mieszkańców i zajmuje obszar 126 km2. Obszar gminy prawie w 50% stanowią lasy zasobne w grzyby i leśną zwierzynę. Poza obszarami leśnymi w krajobrazie dominują liczne zbiorniki wodne. Na uwagę zasługuje rezerwat przyrody "Dziki Staw" w Grobli.

Miejscowość Rytwiany jest siedzibą gminy już od dwudziestolecia międzywojennego. Położone są nad rzeką Czarną, przy trasie wojewódzkiej nr 764 na odcinku Staszów - Połaniec. Jako osada wzmiankowane były już w XIV wieku jako dobra Kurowskich. W XV w., kolejny właściciel Rytwian arcybiskup gnieźnieński Wojciech Jastrzębiec z Łubnic wybudował tu gotycki zamek obronny, z którego pozostał dziś tylko narożnik.

Gmina obfituje w zabytki, piękne krajobrazy, miejsca urokliwe i tajemnicze, gościnnych mieszkańców, kwatery agroturystyczne, sprzyjające warunki do wypoczynku, uprawiania czynnej turystyki: pieszej, rowerowej, jazdy konnej, myślistwa, wędkarstwa, a także wielu dyscyplin sportowych, w tym paralotniarstwa. Na terenie gminy znajduje się wiele zabytków. Do najcenniejszych należy zaliczyć XVII-wieczny pokamedulski zespół sakralny w Rytwianach, zwany Eremem Złotego Lasu, ruiny średniowiecznego zamku, zespoły dworskie w Sichowie Dużym i w Rytwianach, XVII - wieczny modrzewiowy kościół w Strzegomiu a także zabytki architektury przemysłowej.

Jednym z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej jest kościół w Strzegomiu zbudowany prawdopodobnie w XIV w. przez samego króla Kazimierza Wielkiego. Kilkakrotnie przebudowywany i powiększany. W latach 90-tych został gruntownie odnowiony.

Późniejszym obiektem zabytkowym jest pałac poradziwiłowski w Sichowie Dużym oraz pałac poradziwiłowski w Rytwianach. Obiekt ten został przekazany w użytkowanie Elektrowni Połaniec. W latach 80-tych został poddany kapitalnemu remontowi pod nadzorem konserwatora zabytków, dzięki czemu odzyskał dawną świetność. Aktualnie mieści się tu wysokiej klasy hotel o 60 miejscach noclegowych. Wyposażony w zaplecze kuchenne i kawiarnię. W obiekcie tym odbywają się narady, spotkania i różnego rodzaju szkolenia niemal z całej Polski. Poza tym na terenie gminy znajduje się wiele zabytkowych budowli wiejskich, kapliczek przydrożnych i pomników.



Projekt i realizacja: Łukasz Orłowski. Administrator strony: kontakt
Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2016

statystyka


Naszą stronę odwiedziło osób.
Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie!